Pela- och Fadimeutmärkelsen
En utmärkelse för kampen mot hedersvåld och förtryck Styrelsen för Riksorganisationen GAPF beslutade hösten 2013 att inrätta en kommitté för Pela- och Fadimeutmärkelsen. Syftet med utmärkelsen är att uppmärksamma personer som gör betydande insatser i arbetet mot hedersrelaterat våld. Kommittén är organisatoriskt fristående från GAPF och ansvarar för utdelningen vid Fadimegalan.




Mottagare av utmärkelsen
2025
Årets Pela- och Fadimeutmärkelse för kampen mot hedersrelaterat våld och förtryck går till Magnus Klingberg.
Magnus är en förebild som under många år genomfört kompetenshöjande insatser, riktade såväl till personal som elever i syfte att motverka och förebygga hedersrelaterat förtryck. Med engagemang och klarsynthet har han fortsatt det arbetet i sin roll som rektor för Västerås största gymnasieskola, i utvecklingsuppdrag åt Skolverket och nu som verksamhetschef för grundskolorna i Kumla kommun.
2024
2024 års Pela- och Fadimeutmärkelse tilldelas den välrenommerade professorn i socialantropologi vid Oslo Universitet, Unni Wikan.
Sedan 70-talet har Unni ett gediget internationellt fältarbete bakom sig, där hon har ställt grundläggande frågor efter Fadimes Sahindals död. Med erfarenhet i länder som Bhutan, Oman, Egypten, Indonesien, Yemen och runtom i Norden, har Unni Wikan oförtröttligt förklarat för de nordiska länderna att hederskultur är ett hinder för integration. Hon är också författare till flera böcker, däribland ”In Honor of Fadime”, ”Resonance” och ”Behind the Veil in Arabia”.
2023
Dokumentärfilmaren Nahid Persson är 2023 års mottagare av Pela- och Fadimeutmärkelsen
Med filmen som verktyg har Nahid blivit en av de viktigaste opinionsbildarna mot hederskultur och förtryck. ”Prostitution bakom slöjan”, ”Fyra fruar och en man”, ”Drottningen och jag” och ”My stolen revolution” är några av de filmer i vilka hon har avslöjat förtryckets former och det religiösa hyckleriet.
2022
Soleyman Ghasemiani tilldelas Pela- och Fadimeutmärkelsen år 2022. Soleyman var en av de första som skrev om hedersvåldet i Sverige. Sedan dess har han arbetat både ideellt och i rollen som socialarbetare för att stötta de som fallit offer för hedersnormer. De senaste åren vid Göteborgs Stads kompetenscentrum för hedersvåld och våld i nära relationer.
2021
Marléne Stenman, lärare Mjölby, tilldelades Pela- och Fadimeutmärkelsen år 2021.
2020
Maria Rashidi, ordförande i Kvinnors Rätt, tilldelades Pela- och Fadimeutmärkelsen år 2020.
2019
Devin Rexvid, samhällsdebattör och forskare, tilldelades Pela- och Fadimeutmärkelsen år 2019.
2018
Juno Blom, verksamhetsutvecklare för det nationella kompetensteamet vid Länsstyrelsen i Östergötland, tilldelades Pela- och Fadimeutmärkelsen år 2018.
2017
Astrid Schlytter, docent i rättssociologi, tilldelades Pela- och Fadimeutmärkelsen år 2017.






Vanliga frågor om utmärkelsen
Varför instiftades Pela- och Fadimeutmärkelsen?
Pela och Fadime betalade det högsta pris man kan för ett liv i frihet. De levde båda med hederskulturen, vilket betyder att de som kvinnor förvägrades rätten till ett självständigt liv.
De som faller offer för hedersmord får aldrig ses som avskräckande exempel. Istället ska vi minnas dem som de kämpar de var: Människor som vågade stå upp för sin kärlek, som kämpade för sin frihet och som vägrade acceptera förtrycket.
Kampen mot hederskultur och för frihet fortsätter. Därför instiftas Pela- och Fadimeutmärkelsen för kampen mot hedersrelaterat våld och förtryck. Utmärkelsen lyfter en enskild person och dennes gärning för människors rätt till frihet och självständigt liv.
Vad symboliserar statyetten?
Statyetten för utmärkelsen är framtagen av Linda Röjås Söderman och Jonas Torstensson. Den gråa kuben symboliserar det fängelse som hederskulturen är för många. Det svarta som utgör inre delen av kuben gestaltar den destruktiva hederskulturen. Det gyllene glasklotet står för den kraften som finns hos individer. Den symboliserar alla som så modigt bryter sig ut ur mörkret, som med styrka och övertygelse för kampen vidare.
Vem tar beslut om vem som vinner utmärkelsen?
Beslut fattas av Kommittén för Pela- och Fadimeutmärkelsen för kampen mot hedersrelaterat våld och förtryck.
När delas Pela- och Fadimeutmärkelsen ut?
Utmärkelsen delas ut under Fadimegalan under januari månad av Kommitténs ordförande för Pela- och Fadimeutmärkelsen eller en extern företrädare.
Kommittén för Pela- och Fadimeutmärkelsen
Kommittén stödjer Riksorganisationen GAPF:s verksamhet, bland annat genom att utse den årliga mottagaren av Pela- och Fadimeutmärkelsen.
Nyamko Sabuni ordförande i kommittén för Pela- och Fadimeutmärkelsen
Devin Rexvid universitetslektor i socialt arbete vid Stockholms universitet
Lise Berg f.d. statssekreterare och f.d. generalsekreterare för Amnesty – Sverige
Ellis Wohlner Människorättsaktivist
Leif Erickson Fadimes advokat
Sara Mohammad grundare och ordförande för Riksorganisationen GAPF