“Så här dags för 21 år sedan, levde Fadime”
Jag går hit till graven då och då och pratar lite med Fadime. Berättar om händelser, talar om att hon inte är glömd, att hennes namn, hennes minne, trots det som hände fortfarande lever.
När vi står här vill jag också att vi ska komma ihåg Songul.
Fadime var hennes förebild. Songul som gick emot sin familj, som stod emot sin mor och sina syskon, trotsade alla påtryckningar om att hålla tyst och trotsade sin sjukdom, och berättade om mordet i domstolen, så att mördaren blev dömd. Hon var lika modig som sin syster, och hon vilar här bredvid.
Men idag är det Fadime och vi tackar för att hon funnits och för vad hon fortfarande betyder för kampen mot hedersförtryck jämlikhet och för rätten att själv få välja vem man vill älska.
Leif Ericksson
Fadimes advokat
Jag går hit till graven då och då och pratar lite med Fadime. Berättar om händelser, talar om att hon inte är glömd, att hennes namn, hennes minne, trots det som hände fortfarande lever.
Riksorganisationen GAPFs årsmöte den 23 april 2023, inklusive lunchföreläsning. Bästa medlem i GAPF, välkommen till Riksorganisationen GAPFs årsmöte. Tid: Söndag 23 april, 2023 kl. 12.00-16.00. Vi
Blogginlägg “Till Fadime” tal av GAPF:s styrelseledamot Unn Harsem under kransnedläggningsceremonin för Fadime Sahindal den 21 januari 2023 Kvinna – liv – frihet är stridsrop